October 19, 2021 04:10
Свет

Светска програма за храна: Тиграј в петок останува без храна 

Директорот на Светската програма за храна (World food programme), Дејвид Бизли, изјави дека Агенцијата на Обединети нации во етиопскиот регион Тиграј в петок ќе остане без храна.

Стотици илјади луѓе во Тиграј се соочуваат со глад, во услови на најтешка хуманитарна криза во светот во изминатата деценија.

– Околу 170 камиони со храна и други резерви се заглавени во соседниот регион Афар, и тие мора да можат веднаш да поминат до Тиграј, објави Бизли на Твитер.

Тој додаде дека сто камиони со таков товар се потребни за еден ден во Тиграј.

– Луѓето гладуваат, наведе Бизли.

Се поголем е меѓународниот притисок врз етиопската Влада да дозволи достава на многу потребна храна и други материјали до Тиграј. Помош нема стигнато до некои заедници од ное4мври минатата година, кога почна граѓанската војна помеѓу етиопската армија и силите на Тиграј.

Hua Jiang Hu Zhi Bu Liang Ren (https://animekisa.in/m/5rVq) Episode 54

Watch Hidamari Sketch Episode 12

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch The Daichis: Earth's Defense Family aniwatch Episode 13 watch anime dub

Sqlservercentral: https://www.sqlservercentral.com/forums/user/kissanimemx

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/forum/index.php?action=profile;u=568897