March 2, 2021 15:55
Балкан

Сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов – командувал со логорот на ОВК

Поранешниот косовски полицаец Фадил Суљевичи, кој бил и командант на нелегален затвор на ОВК е пронајден мртов, пренесуваат српските медиуми. Како наведува „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот сведоци на Специјалното обвинителство во Хаг.

За овој случај се огласил и главниот обвинител на Основното обвинителство на Приштина, Кујтим Муниши.

“Обвинителот отиде на местото на настанот за да види што се случило. Полицијата е на местото на настанот. Тој беше пронајден мртов некаде на планините”, изјави Муниши.

Суљевичи е поранешен припадник на косовската полиција, кој беше примен во полицијата по 1999 година. Засега нема повеќе информации дали Суљевичи е сведок во некое од обвиненијата против поранешните команданти на ОВК, кои беа уапсени и се наоѓаат во Хаг.

Суљeвичи е по потекло од Медвеѓа и како што еднаш изјави Здружението на киднапирани и исчезнати лица од Косово и Метохија, тој командувал со нелегален затвор во близина на Матикан, во кој имало околу 300 приведени Срби. Србија еднаш издаде потерница за него преку Интерпол.

Watch My Hero Academia 4 Episode 24 (https://animefreak.ws/m/lv6w/ep-24) at website https://animefreak.ws my hero academia animefreak

Attack on Titan Final Season Episode 5 at AnimeHeaven animeheaven dragon ball