October 17, 2021 17:52
Свет

„Сан”: Ако Борис Џонсон стане премиер, 12 британски министри ќе поднесат оставка

Повеќе од дванаесет британски министри планираат веднаш да поднесат оставка ако Борис Џонсон стане премиер следната недела, пишува весникот „Сан”.

Според весникот, освен Маргот Џејмс, заменик-министер за дигитализација, која се повлече вчера, ќе заминат и министерот за финансии Филип Хамонд, министерот за правда Дејвид Гок, министерот за економија Грег Кларк, за Северна Ирска, Карен Бредли, како и неколку помлади министри.

„Сан” го насочува вниманието на вчерашното гласање во Долниот дом, според кое ќе биде невозможно идниот премиер да го распушти Парламентот во текот на есента и непречено да овозможи излез на Велика Британија од ЕУ на 31 октомври – со или без договор.

Весникот наведува дека ова гласање не е никаква „благородна заштита на демократијата”, туку средство за игнорирање на исходот од референдумот.

Website https://animetv.cc: Watch Saiyuki Reload Blast animetv Episode 12 anime tv all free for you

TwistMoe: Ga-Rei-Zero anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Ultra Nyan 2: The Great Happy Operation aniwatch Episode Full anime websites

AnimeBee: Angel Tales anime episode 2 online free at https://animebee.to animes online

Deviantart: https://www.deviantart.com/animeflixnl

Gogoanimelol website2: http://gogoanimelol.website2.me/