January 17, 2019 11:10
Култура

„Самсон и Далила“ на 15 јануари во МОБ

Балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс ќе биде изведена на 15 јануари, вторник, со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет.

„Самсон и Далила“ е во кореографија на Роналд Савковиќ (Хрватска), додека во насловните улоги ќе настапат: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија). Во улогата на Крв: Саша Ефтимова, Месо: Ендру Кук (Англија), Церемонијал мајстор: Мирослав Митрашиновиќ и Смрт: Олга Панго.

„Самсон и Далила“ обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу доброто и злото.

Related posts

Новогодишен концерт на Филхармонијата со кларинетистите Гурфинкел од Израел

Igor

ВРАЧУВАЊЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ НА ДПМ ЗА 2017

24news

Кумановскиот центар за култура „Трајко Прокопиев” го прославува патрониот празник

Ivona