June 28, 2022 23:38
Свет

Салвини: Приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО треба да се одложи

Лидерот на десничарската италијанска партија Лига, која е дел од владејачката коалиција, Матео Салвини изјави дека треба да се одложи приемот на Финска и Шведска во НАТО, додавајќи дека испраќањето ново оружје во Украина не придонесува за мирно решение на ситуацијата.

Зборовите на Салвини од саботниот состанок на Лигата во Рим.

-Не сега. Се што го оддалечува од мирот треба да се стави на листа на чекање, рече тој за проширувањето на НАТО, пренесува РИА Новости.

Зборувајќи за новите испораки на италијанско оружје за Украина, кои треба да бидат нов пакет воена помош, лидерот на Лигата рече дека „испраќањето оружје нема да помогне“ за постигнување мир.

go88 nạp tiền go88 hack giftcode go88

sunwin apk