October 26, 2021 20:46
Култура

Саемот на книга со 15 илјади посетители и во пандемиски услови

Саемот на книга по втор пат, поради пандемијата, се реализираше на отворен простор во комплексот на А1 Арена – СЦ Борис Трајковски. Издавачките куќи присутни на овогодинешниот саем на книга изразија задоволство од концепциската поставеност, континуитетот на саемот и безбедните услови за негово непречено одржување.

Според организаторите на Саемот, интересот за читање на сите видови литература е во постојан подем во последните неколку години што покажува и бројката на посетители, која во овие пандемиски услови достигна 15.000.

На саемот се претставија над 60 изложувачи, се организираа промоции на нови изданија и автори во Промотивниот центар и на штандовите на издавачите. За време на саемот на книга, се доделија и наградите од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), како и наградите од Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ).

-Дополнителен мотив за организирање на ваков настан е податокот дека домашните автори доаѓаат до израз, и радува фактот што младата популација и оваа година зазема значителен дел од вкупната бројка на посетители на саемот, посочуваат организаторите во соопштение.

Саемот е поддржан од Министерството за култура и Град Скопје.

Animepahe: The Prince of the Stars: Le Petit Prince (Dub) anime episode 26 online free at https://animepahe.cc watch anime dub

KissAnime: Takane's Bicycle anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanim3

Inazuma Eleven Go Episode 47

Website https://wcostream.cc: Watch Amon Saga wcostream Episode Full wcostream we bare bears

Tickaroo: https://www.tickaroo.com/user/60d445be0b36225a07442aaf

Sites google: https://sites.google.com/view/animefreakws