Свет

САД ќе распоредат шест борбени авиони на Балтикот

Шест американски авиони Ф-15 слетаа во естонската воздухопловна база и ќе бидат распоредени до крајот на следната недела бидејќи НАТО го зајакнува своето источно крило во страв од можен руски напад врз Украина.

НАТО во понеделникот објави дека ги става силите во готовност и ја зајакнува Источна Европа со бродови и борбени авиони, што Русија го опишува како западна хистерија поради присуството на руските војници на границата со Украина.

Балтичките земји, Естонија, Летонија и Литванија, некогаш управувани од Москва, а сега се дел од НАТО и Европската унија, се потпираат на надзорот на НАТО врз нивниот воздушен простор. НАТО претходно објави дека Данска во четврток ќе испрати четири борбени авиони Ф-16 во блиската литванска воздухопловна база.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Attack on Titan Final Season (Dub)

ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN Episode 20

online anime Tokyo Revengers (Dub)

watch subbed anime ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

ANIMEFLIX Horimiya Episode 10