November 30, 2021 09:45
Свет

САД ќе одвојат 100 милиони долари за унапредување на односите со АСЕАН

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека Вашингтон ќе одвои 100 милиони долари за унапредување на односите со Асоцијацијата на државите од Југоисточна Азија (АСЕАН).

На виртуелниот самит на АСЕАН, на кој американски претседател учествува првпат од 2017 година, Бајден изјави дека парите ќе бидат наменети за здравство, нова иницијатива за климата, програми за образовна и економска помош за економско закрепнување од корона пандемијата.

Бајден ги нарече односите на САД со АСЕАН „суштински”.

Членки на АСЕАН се Филипини, Индонезија, Малезија, Сингапур, Брунеи, Мјанмар, Тајланд, Лаос, Виетнам и Камбоџа.

KissAnime: Sword Art Offline: Extra Edition anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime one piece

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch Boku no Boukuugou animeheaven Episode Full arifureta anime heaven

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

Watch anime online for free at AnimeBee free anime online