April 11, 2021 11:22
Свет

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени од ебола.

Почнувајќи од следната недела, патниците од Гвинеја и Конго ќе бидат пренасочени кон шест американски аеродроми каде што ЦДЦ ќе може да ги следи, објави веб-страницата „Хил”.

„Авиокомпаниите ќе собираат и испраќаат податоци за патници до Центарот за превенција и контрола на болести кои биле во Конго и Гвинеја во последните три недели”, се вели во соопштението на ЦДЦ.

Последните неколку недели се појавија неколку случаи на ебола во овие африкански земји, а не толку одамна од оваа епидемија починаа повеќе од 10.000 луѓе.

Ниту еден случај на ебола не е пријавен во САД од 2015 година.

Watch The Seven Deadly Sins Episode 18 (https://animeheaven.pro/m/14O/ep-18) at website https://animeheaven.pro. See more attack on titan anime heaven

Watch Kuroko's Basketball 3 Episode 7 at Crunchyroll my hero academia heroes rising watch online crunchyroll