January 27, 2022 06:23
Свет

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

САД чекаат дополнителни научни податоци за новиот сој на коронавирусот забележан во Јужна Африка, пред да донесат одлука за можно затворање на границите, изјави денеска советникот на Белата куќа за пандемијата, Ентони Фаучи.

– Ќе донесеме одлука што е можно поскоро кога ќе имаме повеќе податоци, изјави Фаучи за Си-ЕН-Ен.

Франција, Холандија и Велика Британија попладнево веќе ги забранија летовите од Јужна Африка и пет соседни африкански земји, а од денеска забраната во целост ја воведе и Европската унија.

– Таква опција секогаш се предвидува, но не можете да кажете дека ќе го направите, се додека не добиете научна причина за тоа. Затоа сега се обидуваме да собереме научни податоци пред да донесеме добро осмислена одлука, додаде Фаучи.

Светската здравствена организација ги советува земјите да не преземаат мерки за ограничување на патувањата додека не биде позната заразеноста и преносителноста на новиот вид на коронавирус откриен во Јужна Африка.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 4

AnimeDao Komi Can’t Communicate

Your Lie in April

stream anime online My Hero Academia Season 5

Boruto: Naruto Next Generations (Dub)