December 5, 2022 22:51
Свет

САД: Украина треба брзо да набави повеќе муниција, се очекуваат тешки борби

Постои зголемена загриженост за потребата од поскора набавка на повеќе муниција, особено артилерија за украинските сили, бидејќи се очекува тешка копнена битка против руската војска во наредните денови, изјави американски претставник.

Соединетите Држави и доставуваат на Украина нови количини на оружје како дел од новата безбедносна помош објавена оваа недела од администрацијата на Бајден, која би можела да биде потрошена во рок од неколку дена, бидејќи украинските сили сега веројатно ќе останат без муниција, вели функционерот, пренесе „Индекс“.

За време на некои од тешките претходни борби, украинските сили истрелале илјадници артилериски гранати дневно, рече официјалниот претставник.

САД сметаат дека најтешките битки наскоро ќе се водат на истокот на Украина.

Претходно оваа недела, Пентагон беше домаќин на директорите на осумте најголеми воени изведувачи за да сфатат како побрзо да ја вооружат Украина. Дискусијата на тркалезната маса, предводена од заменик-секретарот за одбрана Кетлин Хикс, се фокусираше на целите на Пентагон да продолжи да ја снабдува Украина со оружје, додека ја одржува подготвеноста на американските сили и ја поддржува сојузничката одбрана.