September 14, 2019 21:29
Свет

САД: Суд блокираше изградба на ѕидот кон Мексико

Суд во САД нареди администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане да ги користи парите од фонд на Министерството за одбрана за изградба на ѕид на американската јужна граница со Мексико.

Судот смета дека Конгресот на САД не дал „специфична” дозвола на администрацијата да ги искористи парите за изградба на граничен ѕид.

Со одлука на судот, Администрацијата Трамп повеќе нема да може да ја користи милијарда долари што е доделена од Фондот за Министерството за одбрана.Одлуката се однесува на два дела на ѕидот – во Њу Мексико, 74 километри, а во Аризона, осум километри.

Нови вести

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на својата цел

zane

(Видео) Ужасни последици од невремето во Шпанија: Обилните врнежи однесоа шест животи

zane

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

zane