December 7, 2021 04:22
Свет

САД со осуда за Северна Кореја по денешното тестирање балистички ракети

Индопацифичката команда на американските вооружени сили денеска објави дека тестирањето на севернокорејските ракети е „дестабилизирачко”, но сепак не претставува непосредна закана за САД и нивните сојузници.

„САД ги осудуваат тие дејствија и ја повикуваат Северна Кореја да се воздржи од какви било дополнителни дестабилизирачки дејствија”, се вели во соопштението.

Северна Кореја утрово истрела најмалку една балистичка ракета од својот источен брег. Јужнокорејските сили соопштија дека утрово е испукана ракета од реон на градот Синпо каде Северна Кореја има подморници и друга техничка опрема за тестирање балистички ракети од подморници.
Јапонски премиер Фумио Кишида изјави дека биле регистрирани две балистички ракети.

Лансирањето на севернокорејска балистичка ракета од подморница (SLBM), потврдено од јужнокорејски и јапонски претставници, уследи откако американската и јужнокорејската делегација се сретнаа во Вашингтон за да разговараат за ќорсокакот во нуклеарните преговори со Пјонгјанг.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

sites to watch anime DARLING in the FRANXX

Gintama

anime sites AniWatch SK8 the Infinity

watch anime free Death Note

watch anime online AniWatch DARLING in the FRANXX (Dub)