February 17, 2019 11:38
Свет

САД со остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели: Укинување на таксите или санкции

САД упатија остро писмо до тројцата високи косовски функционери, со барање за укинување на таксите на српските производи, пренесоа приштинските медиуми.

Писмото стигнало на адресите на претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, а потпишано е од страна на тројца високи претставници на Белата куќа, Стејт департментот и американското Министерството за одбрана, пренесе „РТС“.

Во писмото се повикува на почитување на жртвувањето на американската држава и американската војска за Косово.

Лидерите на Приштина се предупредени дека ако не ги укинат таксите, ќе следат санкции.

Медиумите наведуваат дека имаат потврда од американската амбасада за упатените писма.

Related posts

ФБИ: Почнавме истрага за да видиме дали има врска меѓу четворица Американци и руските обиди за мешање

Ivona

Нетанјаху отвора свој телевизиски канал

Ivona

Берлин: Вашингтон не се консултираше со нас за повлекувањето од Сирија

Filip