August 2, 2021 19:40
Свет

САД потврдија за заплена на 36 ирански домени кои ширеле дезинформации

Американските власти соопштија дека  заплениле 36 домени на веб-страници за вести поврзани со иранската влада кои ширеле дезинформации како дел од пропагандна кампања.Според американското Министерство за правда била преземена акција против 33 веб-страници што ги користи иранската Радио и Телевизиска унија и други три управувани од милицијата Катаиб Хезболах, поддржана од Иран.

Акцијата се одвива во време на зголемени тензии меѓу двете земји, а новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси во понеделникот исклучи преговори или средба со претседателот Бајден, додека двете нации разговараат за враќање на Техеран на нуклеарниот договор во 2015 година.

Министерството соопшти дека домените се во сопственост на американски компании, но страниците не добиле лиценци од американската влада, „со кршење на санкциите на САД”.

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Shin Koihime†Musou: Live Revolution (https://animeheaven.pro/m/o3Ql) Episode Full

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD. Watch Ping Pong the Animation Episode 11

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. Watch Ladyspo Episode 12

KissAnime Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/kissanimemx