January 29, 2022 08:26
Балкан

САД повикуваат на смиреност по насилствата на Косово

САД повикуваат на смиреност по вчерашните тензични настани на Косово и Метохија.

„ Ќе продолжиме да работиме со партнерите од ЕУ и НАТО за да им помогнеме на сите страни да одржат напредок во нормализирање на односите и намалување на тензиите“ изјави портпаролот на Стејт департментот.

Претходно, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеф Борел изјави дека едностраните дејствија што ја загрозуваат безбедноста се неприфатливи. Тој напиша на Твитер дека насилните инциденти на северот на Косово мора веднаш да прекинат и посочи дека еднострани и некоординирани дејствија што ја загрозуваат стабилноста се неприфатливи.

„Сите отворени прашања треба да се решат преку дијалог со посредство на ЕУ. Ние сме во контакт со Белград и Приштина“, напиша тој.

Селаните од српска националност ги блокираа патиштата и се судрија со полицијата во северно Косово, додека полициските единици вршеа акција со цел да се спречи прекуграничниот шверц. Во насилствата, како што пренесуваат медиумите, повредени се десетици луѓе, вклучително и полицајци.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime dao Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

dubbed anime BANANA FISH

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 20

AnimeDao Your Lie in April

Pokémon Journeys: The Series Episode 88