March 2, 2021 18:50
Свет

САД повикуваат на итно ослободување на Навални

САД ги повикуваат руските власти веднаш да го ослободат блогерот и опозиционер Алексеј Навални, се вели во изјавата на американскиот државен секретар Мајкл Помпео, пренесува ТАСС.

„САД најостро ја осудуваат одлуката на Русија да го уапси Алексеј Навални. Забележуваме со голема загриженост дека неговиот притвор е последниот во низата обиди за замолчување на Навални и на другите опозициски фигури и независни гласови кои се критични кон руските власти”, се вели во соопштението.

„Апелираме до руската влада да обезбеди еднакви услови за сите политички партии и кандидати кои сакаат да се натпреваруваат во изборниот процес. Алексеј Навални не е проблемот. Бараме негово итно и безусловно ослободување”, додаде Помпео.

Навални, баран за кршење на условите за условна казна во случајот Ив Рошер, беше приведен на московскиот аеродром „Шереметјево“ по пристигнувањето од Берлин во неделата.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26 at website https://animeheaven.pro weathering with you animeheaven

Watch Dr. Stone: Stone Wars Eve of the Battle Special Feature Episode Full (https://funimationfree.com/m/byad/ep-1) at website https://funimationfree.com. See more funimation movies