August 22, 2019 05:07
Свет

САД, Канада и ЕУ со нови санкции против Русија

САД, Канада и Европска Унија  денеска ги проширија санкциите кон Русија поради „континуираната агресија врз Украина”, се наведува во најновото соопштение од американскиот Стејт департмент.

Најновиот бран на санкции е поради „руската агресија со запленувањето на три украински воени бродови во Керченски Теснец”во ноември минатата година, при што од руска страна беа задржани десетина украински војници.

– Дополнителни санкции се воведени против три компании во одбранбениот сектор на Русија, двајца поединци кои учествувале во фалсификуваните „избори” во источна Украина под контрола на руски сили и против две градежни компании на Крим, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Исто така се посочува дека „нападот претставува опасна ескалација и повреда на меѓународните закони” и властите во САД ја повикуваат Русија веднаш да и ги врати на Украина запленетите бродови и да ги ослободи задржаните војници, како и дека Керченскиот Теснец и Азовско Море треба да бидат слободни за морска пловидба и транзит до пристаништата во Украина.

– Повикуваме на почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, вклучувајќи ги и нејзините морски граници. Пораката е јасна – меѓународната заедница нема да стои настрана додека Русија продолжува со кршење на меѓународните закони. Трансатлантската заедница е обедината во спротистaвување на руската агреасија, се истакнува во соопштението од Стејт департментот.

Нови вести

Во Авганистан убиени двајца американски војници

Filip

Во авион на шпански Евелоп повредени 14 лица поради турбуленции

Filip

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Filip