January 29, 2022 08:36
Свет

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции” на Кина

САД и Европската унија денеска изразија силна загриженост поради „проблематичните и еднострани акции” на Кина во Јужно и во Источно Кинеско Море, како и во Тајванското Море.

Заедничката изјава уследи по разговорите во Вашингтон, кои ги водеа американскиот заменик државен секретар Венди Шерман и европскиот државен секретар за надворешни работи Стефано Санино.

Шерман и Санино копретседаваа со вториот дијалог САД-ЕУ за Кина и консултациите на високо ниво за Индо-Пацификот.

Европската комисија пред два дена ја објави новата европска инвестициска стратегија Глобална порта, (Global Gateway), која ќе финансира проекти од областа на зелената и дигиталната транзиција, енергетската и транспортната инфраструктура, како и зајакнување на областите на здравството, образованието и истражувањето.

Планирано е Глобална порта да мобилизира до 300 милијарди евра за европски инвестиции во светот до 2027 година.

anime online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Redo of Healer

AniWatch DARLING in the FRANXX (Dub)

anime website So I'm a Spider, So What?

Death Note (Dub) Episode 37

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)