Свет

САД и даваат на Украина 200 милиони долари воена помош

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска е во посета на Украина, во време кога администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави дополнителни 200 милиони долари одбранбена воена помош за таа земја.

Висок претставник на Стејт департментот рече дека помошта била одобрена кон крајот на декември како дел од напорите на САД да помогнат во заштитата на Украина, поради, според Вашингтон, зголемените стравувања од руска инвазија.

„Ние сме посветени на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и ќе продолжиме да и даваме на Украина потребната поддршка“, рече претставникот.

gogoanime pro. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 16

Attack on Titan Final Season Part 2

anime sites GoGoAnime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

Black Clover Episode 165

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom