August 5, 2021 03:38
Свет

САД добија нов национален празник

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес, републиканците и демократите со големо мнозинство гласаа за воведување нов федерален празник, 19 јуни.

Празникот е во спомен на ослободувањето на последните робови во Тексас во 1865 година.

Конгресот вчера го одобри предлог-законот за нов федерален државен празник со 415 гласа „за“ и само 14 „против“, додека ден претходно беше едногласно одобрен во Сенатот, а се очекува денеска да го потпише американскиот претседател Џо Бајден.

Џунтинт, (на англиски јазик комбинација од јуни и бројот деветнаесет, претходно беше официјализиран во некои држави во САД, вклучувајќи го и Тексас, кој официјално го прогласи за празник во 1980 година, но досега не беше државен празник.

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Girls Bravo (https://gogoanime.be/m/XQo1) Episode 11

https://animedao.nl animedao boku no hero academia. Watch Haruka Nogizaka's Secret: Finale Episode 4

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix my hero academia. Watch Wo Jiao Bai Xiaofei Episode 39

KissAnime Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/aoxjt