June 25, 2022 09:40
Свет

САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета М55 што го содржи нервниот агенс VX како дел од владината програма за елиминирање на хемиското оружје, соопшти американското Министерство за одбрана.

– Среќни сме што достигнавме клучна фаза во целосното хемиско разоружување, рече Кингстон Рајф, заменик помошник државен секретар на САД за намалување на заканите и контрола на вооружувањето.

Пентагон истакнува дека ракетата ја содржела последната количина на хемиско оружје VX во САД и била уништена согласно Меѓународната конвенција за забрана на хемиско оружје.

Според Пентагон, САД уништиле вкупно околу 18.000 проектили М55 во периодот од јули 2021 до мај 2022 година.

Конвенцијата бара од сите земји-членки целосно да го елиминираат своето хемиско оружје. Русија, која е исто така страна на конвенцијата, најави целосна ликвидација на залихите на хемиско оружје во 2017 година.

cách tải go88 ios rút tiền go88 bị từ chối go88 club apk

sunwin đặt máy chủ ở đầu sunwin đặt máy chủ ở đầu sunwin stevia international