September 24, 2021 08:26
Македонија

Савески за одлуката на Апелација: Ова ми е награда што не им слугувам на СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ

Професорот и активист Здравко Савески на својот Фејсбук профил ја коментира одлуката на Апелациониот суд да ја укине ослободителната пресуда против него и против активистот Владимир Куновски за протестите пред канцеларијата на Ѓорге Иванов во април 2016 година и да го врати предметот на повторно судење.

Савески и Куновски беа ослободени од вина за учество во толпата што ја демолираше канцеларијата на Иванов, откако поранешниот претседател одлучи да амнестира педесетина функционери, повеќето осомничени за тешки кривични дела.

„Испогазија се’ поврзано со Шарената, ама мене очигледно мислат да ме влечкаат по судови до недоглед. Тоа ми е „наградата“ за тоа што не им слугувам на СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ!

Испогазија се' поврзано со Шарената, ама мене очигледно мислат да ме влечкаат по судови до недоглед. Тоа ми е…

Posted by Zdravko Saveski on Петок, 14 јуни 2019

По цели шест месеци, на само неколку денови од крајниот законски рок, апелација одлучи – малку било влечкањето по судови веќе три години, уште требало! Толку „сложен“ бил предметот што не можеле да пресудат во рок од еден, два или три месеци. Мораше шест месеци да ја тегнат работата.

И после, сме имале демократија за разлика од претходно? И тогаш кој проговори критички, го потиснуваа и казнуваа. Истото продолжи и сега. И се’ додека се малку луѓето што се подготвени да се спротивстават, ваква ќе биде наградата за спротивставувањето“, напиша Савески на фејсбук.

Katte ni Kaizou (https://kissanime.mx/m/6e7e) Episode 6

Website https://animeflv.uk: Watch Girls & Panzer: Saishuushou Part 1 animeflv Episode Full anime stream

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven: Dragon Ball anime episode 153 online free at https://animeheaven.pro anime heaven site

Zeef: https://zeef.com/profile/gogoanimebe

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/animeflixnl