September 18, 2021 15:29
Свет

Руско МНР: Москва се надева дека Вашингтон е сериозен во својата желба за дијалог

Официјална Москва се надева дека на утрешниот состанок со американски претставници во Женева ќе утврди колку е „сериозен” Вашингтон во желбата за дијалог, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.
Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави дека руската страна на состанокот треба да утврди „колку американската страна е сериозна во желбата за енергичен и фокусиран дијалог за стратешка стабилност”. Дијалогот за стратешка стабилност е воспоставен за време на самитот на претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин, на состанокот на 16 јуни во Женева. Дијалогот има за цел да ги стабилизира тензичните односи меѓу Русија и САД.

Средба меѓу руската и американската делегација е закажана за утре во Женева и ќе се одржи зад затворени врати.

– Целта на состанокот е да се започне процесот, темелно да се анализираат точките на несогласувањата и да се направи обид за наоѓање области за заедничка работа, истакна Рјабков, додавајќи дека „големо прашање” е дали дијалогот ќе влијае на унапредување на билатералните односи.

Тој изјави дека нема големи очекувања, додека портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков смета дека подобрувањето на односите е „многу сложен процес”, но го поздравува фактот што контактот е остварен.

Стејт департментот соопшти дека делегацијата ќе ја предводи американската заменичка на државниот секретар, Венди Шерман. Руската делегација ќе ја предводи Рјабков.

ANIMEFLIX: Cyborg 009 (Dub) anime episode 51 online free at https://animeflix.nl animeflix dragon ball

AnimeTV: After the Rain (Dub) anime episode 12 online free at https://animetv.cc the god of high school animetv

Website https://animefreak.ws: Watch Six Gates Faraway Mon Colle Knights (Dub) animefreak Episode 45 anime online

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Blogger: https://www.blogger.com/profile/08072957910647863865

Issuu: https://issuu.com/gogoanimebe