October 16, 2019 23:19
Македонија

Русковска: Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со ОJO

Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази. Имаше интерес кај некои од осомничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но побараа спогодба. Ќе видиме што ќе биде. ..Парите биле пуштени во промет затоа ќе има обвинение за перење пари, изјави шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска вечерва пред Кривичниот суд.

Таа утре ќе поднесе обвинение за истрагата за „Рекет“ и ќе побара продолжување на мерката притвор за Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец. Таа вели дека остануваат истите квалификации за осомничените. Русковска потврди дека кај некој од осомничените имало интерес за склучување спогодба, но не сакаше да обелодени за кого станува збор.

Нови вести

Премиерот Заев и претседателот на Европскиот Совет Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Filip

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Filip

Заев – Сасоли: Секоја друга одлука освен преговори ќе биде поттик за регресивни процеси во земјата и регионот

Filip