October 26, 2021 12:48
Свет

Руски научник: При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков.

– Едно лице не може да се зарази со коронавирус за време на настинка или САРС, истакна рускиот научник.

Тој потврди дека болно лице не може истовремено да се зарази со друг вирус, бидејќи организмот произведува интерферон.

– Интерферонот е антивирусен протеин кој го штити телото од секундарна инфекција, објасни Чумаков.

Истовремено, тој нагласи дека по заздравувањето постои ризик од инфекција со Ковид-19, а бидејќи имунитетот ќе се намали со првата инфекција, коронавирусот може да биде потежок.

4Anime Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

Watch Gunbuster Renewal EX Episode 3

GoGoAnime: Sonic Soldier Borgman: Madnight☆Gigs! anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime anime list

Forums alliedmods: https://forums.alliedmods.net/member.php?u=312641

Blogger: https://www.blogger.com/profile/06446856437789664718