October 15, 2019 23:58
Свет

Руски граничари повредени при напад на севернокорејски рибокрадци

Тројца руски граничари се повредени откако биле нападнати од рибокрадци од Северна Кореја во Јапонско Море.

– Членовите на екипажот на севернокорејски чамец, кои беа повеќе од 45 извршија вооружен напад врз членовите на набљудувачката група на бродот на пограничната служба. Тројца граничари се тешко повредени, соопшти руската Федерална служба за безбедност

Гранчарите на ФСБ презеле одлучни мерки за сузбивање на илегалните активности.

Според ФСБ, два севернокорејски чамци и 11 моторни чамци влегле во руската економска зона во Јапонско Море и тие се запленети.

Нови вести

Лекари без граници се повлекуваат од Сирија

Igor

ЕУ: Ирското Море ќе биде граница после Брегзит

Igor

Протест на Каталонците во Брисел, протестираше и Пучдемон

Igor