June 25, 2022 22:44
Свет

Руски војник призна дека убил цивил, му се заканува доживотен затвор

Рускиот војник на кој му се суди за воени злосторства во Украина се изјасни за виновен за убиство на невооружен цивил. Вадим Шишимарин е обвинет дека убил невооружен 62-годишен цивил и му се заканува доживотен затвор. Станува збор за 21-годишен војник од тенковската дивизија „Кантемировскаја“ од Московската Област.

Според обвинението, војникот во обид да им побегне на украинските војници од украден автомобил застрелал 62-годишен маж на велосипед, кој зборувал на мобилен телефон.

Обвинителите велат дека би можеле да следат повеќе судења откако ќе се идентификуваат илјадници потенцијални злосторства извршени од руските сили.

Москва негираше дека нејзините војници гаѓале цивили.

go88 game bài đại gia đẳng cấp nhất 2021 kinh nghiệm chơi go88 phần mềm hack tài xỉu go88

sunwin 247. club nhóm zalo sunwin Game bài số 1 Châu Á - Link tải Sunwin 2022