July 10, 2020 10:56
Свет

Руската ФСБ затвори онлајн-продавница за трговија со дрога

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) откри група која ја водела една од најголемите продавници за трговија со дрога, пренесува ТАСС.

„ФСБ спроведе повеќестепена специјална операција, откривање организирана криминална група вклучена во голема мрежа за трговија со дрога заснована на интернет технологии“, се вели во соопштението.

Според ФСБ, запленети се 440 килограми дрога, вклучувајќи МДМА, алфа-ПВП, мепедрон и хашиш, во вредност од вкупно 650 милиони рубљи (10,1 милиони американски долари) за време на голема операција спроведена во десет руски региони (Твер, Воронеж, Москва, Новосибирск, Омск, Оренбург, Саратов, Тјумен, Томск и Чељабинск).

„Седум вработени во продавницата, кои дејствувале како регионални курири за наркотици, беа фатени на дело. Двајца од нив се одговорни за испорака на големи пратки дрога (150-300 кг) од Москва и Санкт Петербург до големите градови во Централ, Волга, Урал и во сибирските федерални области, додека другите ја надгледувале трговијата на големо со дрога во специфични региони“, наведуваат од ФСБ.

ФСБ отвори седум кривични предмети според Член 228.1.5 од рускиот Кривичен законик (нелегално производство, продажба и транспорт на дрога). Приведените се задржани во притвор. Во тек е истрага.