December 5, 2022 09:09
Свет

Руси што војувале во Украина за регрутацијата: „Сите ќе загинат таму“

Руските регрути, чија мобилизација неодамна ја најави претседателот Владимир Путин, се испраќаат директно на фронтот, без никаква обука или медицински прегледи, се наведува на канал на „Телеграм“.

„Новите регрути не учествуваат во вежби, не се прегледани од лекарска комисија и не поминуваат никаква обука“, се наведува во групата „Прво одделение“ во објава на „Телеграм“.

Групата сподели видео објавено од неименуван регрут, кој бил повикан да се бори, пренесе „Република.рс“.

„Здраво на сите, првиот тенковски полк е тука. Официјално ни беше кажано дека нема да има обука пред да бидеме испратени во воена зона. Командантите на полкот го потврдија тоа. На 29 септември ќе бидеме испратени во Херсон“, вели руски војник во видеото објавено на „Телеграм“.

Русија има намера да регрутира речиси 300.000 војници како дел од делумната мобилизација со цел да ја промени ситуацијата на бојното поле, која во последните недели беше во корист на Киев.

Во исто време, по обелоденувањето на мобилизацијата, голем број Руси побрзаа да ја напуштат земјата.

Рускиот портал „Медуза“ ги праша Русите што веќе беа на фронтот во Украина што мислат за мобилизацијата. Нивните одговори ги пренесе „Индекс“.

Кирил

„Искрено, сите ќе загинат таму. Тоа не е обучена војска! На пример, служев долго време како војник со договор, а потоа решив да одам на фронтот во Украина. Но, сè уште не бев подготвен за она што ме чекаше таму. „Првиот ден сфатив дека ја направив најголемата грешка во животот“, изјави Кирил.

„Кога решив да одам во Украина, тоа го направив од патриотизам. Верував дека таму има некакви нацистички организации. Сите канали во Русија промовираа таква пропаганда. Но, штом ја минавме границата, сфатив дека ние сме окупатори, дека ние сме фашисти“, додаде тој.

„Од камионот ги погледнав сцените околу мене. Сите тие уништени села во Харков. Сфатив дека, всушност, ја уништуваме земјата заедно со цивилите. Мојот свет се преврте наопаку, се чувствував празно внатре. Сфатив дека мојот претходниот живот беше фикција“, рече Кирил.

Анатолиј

„Не ми е јасно што сакаат да постигнат со оваа толпа луѓе. Ако Украинците се погрижија за нас професионалците, што ќе прават со нив. Најдоброто сценарио е да останат во резервите во Донбас, а најлошото е да умираат со херојска смрт. Имаат две опции. Особено ако ги пуштат на терен по една недела тренинг. Недела, тоа не е ништо! На борбените единици им требаат најмалку месец или еден и пол месец да се навикнат“, вели Анатолиј.

Џингис

„Оваа мобилизација е доказ дека руската армија е поразена и регрутира секого. Многу луѓе не разбираат, но тоа е така. Во последната половина година руската професионална армија беше уништена, а сега ја регрутираа целата резерва. Јас служев според договор, а ни ние немавме соодветен тренинг“, изјави Чингиз.

„Каква разлика ќе направат овие регрути на линијата на фронтот? Тие ќе загинат за ништо. Тие се само цивили што во одреден момент ја отслужиле својата задолжителна воена служба. Сите што моментно се во Украина само сакаат да си одат дома, сакаат некој да ги замени. Сакаат да се вратат и моите колеги војници што ја поддржуваат војната: ‘Мораме барем да се одмориме дома еден-два месеца, а потоа можеме да се вратиме и да ги победиме фашистичките ѓубриња’“, рече тој.

„Имам пријател кој е регрутиран и за две недели треба да оди во Украина. Се обидов да го предомислам, но тој е премногу послушен. Вели дека во спротивно би завршил една година во затвор и дека подобро е да им помагаш на другите на фронтот. Тоа стана стандардна фраза: „Морам да им помагам на другите. Но, сите нормални момци веќе избегаа од таму“, додаде тој.

„Отидов во Украина во јануари и точно е, сите мислевме дека одиме таму само на воени вежби. Видов колку е неподготвена руската армија. Само отидовме напред и нѐ бомбардираа. Потоа стигнавме во Киев и повторно почнаа да нѐ бомбардираат. Тоа беше војна. Цивилите бегаа, ние постојано влегувавме во празни села. Семејствата што останаа закачија бели знамиња и останаа во своите куќи“, рече Чингиз.

„Во едно село во близина на Киев видов семејство со дете што има болки. Мајка му плачеше и му велеше дека не може да повика брза помош поради војната. Детето имаше силни болки, имаше пет години. Неколку дена подоцна дознав дека умрело, што значи дека умрело поради нас. Затоа што отидовме во Украина“, додаде тој.