August 20, 2019 01:27
Свет

Руси веслале со лопата за да преживеат во Пацификот

Тројца Руси кои со моторен чамец пловеле во Тихиот Океан се нашле во незавидна ситуација кога чамецот им се превртел , но откако се бореле шест дена со немирните води, двајца од нив успеале да се вратат на копното веслајќи со лопата, пренесува РТ.

Во март, тројцата пријатели тргнале со моторен чамец од Петропавловск-Камчатски кон Уст-Камчатск на Далечниот Исток на Русија. Но, кога биле на 150 километри од брегот, чамецот бил превртен од брановите.

Само двајца од нив успеале да се вратат на чамецот, додека нивниот пријател исчезнал во турбулентните води. Чамецот пловел, но моторот престана да работи. Ситуацијата била страшна, бидејќи чамецот немал со весла.

Но снаодливите Руси нашле лопата на чамеоцот и ја искористиле за да се вратат назад кон копното. Тие се вратиле на брегот целосно исцрпени шест дена подоцна.

За среќа, нивниот водоотпорен телефон исто така го преживеал тешкото искушение и тие успеале да ги повикаат службите за итни случаи. Спасувачите морале да поминат 50 километри од крајбрежјето за да ги откријат потресените мажи и да ги доведат на безбедно, но обидите да го најдат нивниот пријател досега биле залудни.

Нови вести

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Filip

Пекинг ги користел Твитер и Фејсбук против демонстрантите во Хонг Конг, тврдат двете социјални мрежи

Filip

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

Filip