June 26, 2022 07:28
Свет

Русија: Украина држи 90.000 цивили како жив штит

Украинските војници држат во заложништво над 90.000 луѓе во станбени области и во просториите на над десет компании во градовите Краматорск и Славјанск, изјави денеска Михаил Мизинцев, шеф на рускиот центар за управување со националната одбрана.

„Вкупно, повеќе од 90.000 цивили беа заробени од националистите, кои се кријат зад нив како жив штит, во станбени области или во просториите на повеќе од десет големи индустриски компании во Краматорск и Славјанск“, рече Мизинчев, пренесува ТАС С.

Рускиот генерал тврди дека украинските сили брутално ги потиснуваат обидите на цивилите да се евакуираат во безбедни области, или во Русија или на територијата контролирана од Киев.

lấy lại mật khẩu go88 Tải Go88 Club | Go88 Live APK, IOS, AnDroid 2022 go88 lừa đảo

mã xác thực sunwin