October 26, 2021 13:45
Свет

Русија соопшти за три кибер напади во текот на изборите

Руската изборна комисија соопшти дека регистрирала надворешно мешање во тековните парламентарни избори во земјата.

Гласањето, кое завршува утре, а се спроведува под невидени мерки на властите против опозицијата, им овозможува на Русите да гласаат и преку Интернет.

Изборната комисија тврди за „три кибер напади” врз нејзината опрема од „странски држави”.

– Вчера регистриравме три насочени напади од странство, изјави Александар Соколчук, шеф на информативниот центар на изборната комисија. Два од нападите биле насочени против веб страницата на шефот на комисијата, а третиот бил напад за одбивање на услуга, односно обид одреден ресурс, обезбеден од компјутер, да биде недостапен за неговите целни корисници.

Руските медиуми ја цитираат изјавата на Соколчук дека нападите биле многу моќни. Тој не ги именуваше земјите од кои се преземени такви дејствија.

Шефицата на изборната комисија, Ела Памфилова, денеска истакна дека комисијата досега примила 137 поплаки за „присилно” гласање.

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

https://animedao.nl fairy tail animedao

Website https://wcostream.cc: Watch Izumo wcostream Episode 2 dubbed anime

AnimeBee: Wu Geng Ji anime episode 30 online free at https://animebee.to online anime

Animeflixnl sitew: http://www.animeflixnl.sitew.org/

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/kissanimemx