Свет

Русија собира војска – се одржуваат вежби од Атлантикот до Пацификот

Русија премести околу 100.000 војници – опремени со сè, од тенкови и артилерија до муниција и воздухопловни сили – на украинската граница, но негира дека планира инвазија.

Околу 35.000 руски персонал е постојано стациониран во близина на украинската територија. Во средата, руското Министерство за одбрана објави слики од воени единици на пат кон полигон за обука во Ростов, во близина на границата со Украина.

Некои новопристигнати единици поминале речиси 4.000 милји, од рускиот далечен исток, пишува Би-Би-Си. Повеќето проценки наведуваат дека бројот на руски војници распоредени околу Украина – на север, југ и исток од земјата – е околу 100.000.

Но, една украинска проценка, објавена од CNN, вели дека има 106.000 копнени војници и 21.000 членови на морнарицата и воздухопловните сили.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави во вторникот: „Разузнавачките служби се многу јасни дека има 60 руски борбени групи на границите на Украина, околу една третина од вкупниот број на располагање“. Покрај редовните руски војници, се проценува дека има околу 15.000 руски сепаратисти во украинските региони Луганск и Доњецк.

Но, некои западни аналитичари велат дека Русија сè уште не собрала се што е потребно за копнена инвазија. Тие укажуваат на недостигот од целосно екипирани мобилни теренски болници во некои области. Доаѓањето на медицинскиот персонал, велат тие, може да укаже на подготвеност за напад.

Руски сили од неколку илјади војници се префрлени во Белорусија на заедничка воена вежба која ќе кулминира меѓу 10 и 20 февруари. Претседателот Александар Лукашенко го поддржа рускиот претседател Владимир Путин.

Главниот град на Украина, Киев, е на помалку од 100 милји (150 километри) од белоруската граница. Западните набљудувачи велат дека вежбата, наречена Allied Resolve, може да даде можност за вежбање мисија против Украина.

Сликите објавени на интернет, наводно, покажуваат воена опрема, вклучувајќи оклопни возила, тенкови и ракетни системи, кои патуваат кон областа. Русија најави распоредување на напредни борбени авиони Су-35 во Белорусија, заедно со системи за противвоздушна одбрана, муниција и медицинска поддршка.

Русија од овој месец до февруари одржува и светски поморски вежби, од Атлантикот до Пацификот.

anime dao. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Attack on Titan Final Season

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

anime stream One Piece (Dub)

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 5

AnimeDao BANANA FISH