June 26, 2022 06:42
Свет

Русија протерува двајца фински дипломати

Русија прогласи двајца дипломати од  Aмбасадата на Финска во Москва за „персона нон грата”, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Финскиот амбасадор во Москва денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи, каде му е врачен протест поради протерување на двајца службеници во Руската амбасада во Хелсинки.

За руското МНР неприфатливи се и испораките на оружје за Украина, како и текот на конфронтацијата на Финска со Русија.

Се наведува дека протерувањето на финските дипломати, се одговор на Москва на тие активности во Финска

https://go88.gg/

diễn đàn sunwin sunwin être sunwin pc