January 28, 2022 06:19
Свет

Русија предаде протестна нота до амбасадата на САД во Москва

Министерството за надворешни работи на Русија денеска и предаде протестна нота на американската амбасада во Москва со предупредување за опасните последици од провокациите во близина на руските граници, изјави портпаролката на МНР Марија Захарова.

Воените активности на САД и земјите-членки на НАТО долж периметарот на руската граница, вклучувајќи борбени авиони и опасните поморски маневри, продолжуваат да растат.

„Американската армија и нејзините сојузници во НАТО преминаа од обиди за тестирање на системот за заштита на нашите граници кон провокации против цивилни авиони, загрозувајќи ја безбедноста на воздушниот простор и човечките животи“, рече Захарова.

„Во врска со овие провокативни дејствија, на Амбасадата на САД во Москва денеска и беше врачена протестна нота со предупредување на опасните последици од ваквата непромисленост“, рече Захарова во изјавата објавена на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАСС.

На 3 декември, над Црното Море, воен авион на НАТО се приближи до патничкиот авион Ербас А330, кој летал од Тел Авив за Москва.

„Росавијација“ објави дека авионот на НАТО летал со интензивно намалување на висината, поради што ја прекинал рутата наменета за цивилни авиони.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime to watch AnimeHeaven Kiss x Sis (TV)

Record of Ragnarok

anime heaven au AnimeHeaven Hunter x Hunter (2011)

anime streaming My Hero Academia Season 5

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 23