December 10, 2022 06:11
Свет

Русија ослободи 200 украински бранители за да го добие Медведчук

Украина успеа да врати 215 украински војници, меѓу кои и повеќе од 100 бранители на Азовстал, од кои  пет команданти на Азовскиот полк, прогласен за терористичка организација во Русија.

Размената беше изненадување на денот кога рускиот претседател Владимир Путин остро го ескалираше конфликтот со најава на делумна воена мобилизација – прва по Втората светска војна – и тенко прикриени закани дека е подготвен да користи нуклеарно оружје.

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, Русија за 200-те затвореници го добила како размена кумот на една од ќерките на Владимир Путин и најпознатиот проруски политичар во Украина, Виктор Медведчук, кој бил фатен додека се обидувал да избега и обвинет за предавство. Петте офицери на бранителите на Мариупол беа разменети за 55 руски воени заробеници.

Најголемата размена на затвореници од почетокот на целосната руска инвазија беше објавена ноќта  од страна на украинските власти.Русија официјално не го коментираше тоа што се случи. Руските новинари јавуваат дека се ослободени 87 затвореници.

Дополнително, во рамки на размената беа ослободени и 10 државјани на странски држави – меѓу нив и на Велика Британија, САД, Шведска, Хрватска и Мароко. Тоа беше овозможено со посредство на Саудиска Арабија, каде сега се наоѓаат ослободените.

На Твитер се појави снимка од државната саудиска новинска агенција на која се гледа како 10 лица, досега држени во заробеништво, излегуваат од авионот. На снимката, меѓу другите, се и Британците Шон Пинер и Ејдан Аслин, како и мароканскиот државјанин Садун Брахим. Сите тројца беа заробени во април, а летото беа осудени на смрт од „суд“ во т.н. Народна Република Донецк. Во Русија, странците кои се борат на страната на Украина се сметаат за платеници и, според Москва, тие не можат да се сметаат за борци. Во Украина инсистираат на тоа дека заробените странци потпишале договори со вооружените сили на Украина – украинскиот закон го дозволува тоа – и затоа се борци.

Уште во април оваа година, претседателот Володимир Зеленски предложи Медведчук да биде разменет за Украинците. И самиот Медведчук упати слично барање до Зеленски и Владимир Путин во видео порака снимена од Службата за безбедност на Украина. Русија со месеци ја негираше можноста за таква размена, а прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече: „Медведчук е државјанин на Украина, а не воен заробеник.

Во соопштението на кабинетот на претседателот на Украина се вели дека меѓу ослободените Украинци има и тројца бранители на Мариупол кои се заробени бремени – Марјана Мамонова, Јана Шумовецјаја и Анастасија Черненкаја.

Операцијата во која учествуваа повеќе земји се чуваше во тајност до последен момент. Во средата навечер, на 21 септември, протекоа првите податоци за неа во украинските медиуми и каналите Телеграм. Украинските власти официјално ја потврдија размената по полноќ, кога националната линија за помош покажа дека претседателот Володимир Зеленски се среќава со шефот на неговиот кабинет Андриј Јермак.

Јермак објави дека Киев успеал да се договори за размена на 215 украински војници, од кои 108 биле борци од Азовскиот полк, кои го бранеле Мариупол и, особено, фабриката Азовстал. Во размената се вклучени и 124 службеници од граничната служба, копнените сили, полицијата, морнарицата, службата за безбедност, Државната транспортна служба и Државната царинска служба. Според Јермак, Русија разменила 200 украински војници само за едно лице – Виктор Медведчук, а вратените 55 руски затвореници „не се од интерес“ за Киев.