December 1, 2021 07:28
Свет

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

Русија објави неколку инфекции со нов сој на Ковид-19, за кој се верува дека е повеќе заразен од делтата, објави агенцијата РИА.

Можно е варијантата AY.4.2 да се шири побрзо, изјави научникот Камил Хафизов, цитиран од РИА.

Тоа може да предизвика ново, па дури и побрзо ширење на инфекцијата, а Русија со денови се соочува со невидени рекорди.

„ Новиот сој на крајот може да го замени делта-сојот, иако процесот може да биде бавен“, додава Хафизов.

Претседателот Владимир Путин оваа недела го одобри владиниот предлог за еднонеделно отсуство што ќе започне на 1 ноември, откако бројот на смртни случаи низ Русија во изминатите 24 часа достигна нови рекорди. Имаше 1.028 смртни случаи и 34.073 новозаразени.

Варијантата AY 4.2 е веќе откриена во Велика Британија и неколку други европски земји, а Израел во средата објави дека го идентификува првиот случај на својата територија.

Подваријантата AY 4.2 сочинува околу 6 проценти од примероците со секвенционирани примероци, објави британската Агенција за здравствена безбедност минатата недела, но не е под истрага и не е означена како варијанта на загриженост.

Франсоа Балу, директор на Институтот за генетика на UCL во Лондон, рече дека новата варијанта е сè уште ретка и се чини дека не е позаразна од другите

GoGoAnime: Sakura Wars: The Gorgeous Blooming Cherry Blossoms (Dub) anime episode 4 online free at https://gogoanime.be fairy tail gogoanime

Website https://animebee.to: Watch Baby Princess 3D Paradise 0 [Love] animebee Episode Full english anime

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz

Watch anime online for free at Animepahe anime sites

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed