June 25, 2022 04:57
Свет

Русија користи ласерско оружје во Украина

Русија користи ласерско оружје во своите воени операции во Украина, изјави рускиот вицепремиер Јуриј Борисов и додаде дека се работи за ласерскиот комплекс Задира, кој може да погоди цели до пет километри.

– Овие комплекси веќе почнуваат да влегуваат во употреба. Првиот од нив е веќе се употребува, изјави Борисов за Првиот канал на руската државна телевизија.

Тој објасни дека најновиот ласерски комплекс Задира е помоќен од неговиот претходник Пересвет, кој може да ги заслепи извидувачките сателити до 1.500 километри. „Задира” нанесува физичко оштетување на објекти на оддалеченост до 5 километри, со термички ефект. Според Борисов, таков комплекс може „слободно да собори различни класи на беспилотни летала”, избегнувајќи употреба на скапи ракети „Панцир”.

lấy lại mật khẩu go88 go88 live phần mềm hack tài xỉu go88

Nhà cái SunWin - Link tải Sun win cho Android, Ios, máy tính 2022