November 19, 2019 22:35
Свет

Русија изведе воени вежби во северна Европа, испалени десетина ракети

Руски воени бродови на Северната флота извеле вежби во северниот дел од Баренцовото море. На видеото кое го објави руското министерство за одбрана, се гледа разорувач Вајс-Адмирал Кулавков и два брода, Александар Отраковски и Кондопога, кои учествуваат во вежбите. Во вежбите е погодена замислена мина која плута, а испалени се десетина ракети.

Показната вежба е дел од шестдневната програма на Центарот 2019, кој започна во понеделникот во регионот Оренбург, а во кој учествуваат војска од Кина, Индија, Казахстан, Пакистан, Узбекистан и Таџикистан.

Од руското министерство за одбрана рекле дека во вежбите учествувале 128.000 војници, 20.000 воени возила и повеќе од 600 авиони.

Нови вести

Шаленберг: ЕК има одлучувачка улога во дебатата за проширувањето

Filip

Копија на Мона Лиза од 17 век продадена за 552.500 евра

Filip

Венеција: Милиони евра за реставрација на базиликата Свети Марко по поплавата

Filip