October 14, 2019 13:13
Спорт

Русија заврши со одбрана на титулата во „Стожице“

Актуелниот европски првак во одбојка Русија го заврши патешествието со одбраната на титулата во четвртфиналето на ЕП. Русија изгоре во „Стожице“ во дуелот со домашната селекција на Словенија 3:1 во сетови.  Русите важеа за фаворити, но не успеаја да излезат на крај со мотивираните домаќини и пеколната атмосфера во салата.

Првите два сета ги доби Словенија со 25-23 и 25-22. Русија се врати во игра во третиот сет 25-21, но во четвриот сет Словенците им го зададоа решавачкиот удар 25-21.

Во полуфиналето се пласираше и Полска, која ја победи Германија со 3:0  25-19, 25-21, 25-18).

Нови вести

Платата на Балотели ќе порасне четири пати, или ќе му се раскине договорот

Igor

За Македонија остана надежта дека преку полесниот пат ќе стаса до ЕП

Igor

Македонските јуниори го освоија турнирот во Шумен

Igor