January 24, 2022 20:42
Свет

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина. Тој повика на изнаоѓање дипломатски излез од кризата.

Русија распореди повеќе од 94.000 војници во близина на границата со Украина, а можно е да подготвува и голема воена офанзива на крајот на јануари, тврди украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Тој додаде дека Украина нема да направи ништо што би можело да предизвика таков развој на настаните, но дека е подготвена да се брани доколку Русија започне напад.

Киев врши притисок врз ЕУ и НАТО да подготват пакет остри санкции за да ја обесхрабрат Русија да започне офанзива. Кремљ одговори на изјавите на Киев со обвинувања дека прокламираната цел на Украина – враќање на Крим под своја контрола – претставува буквална закана за Русија.

Кремљ го анектира црноморскиот полуостров Крим од Украина во 2014 година и последователно ги поддржа бунтовниците во борбата против владините сили на истокот на земјата.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX High School DxD

ANIMEFLIX To Your Eternity Episode 16

ANIMEFLIX Fairy Tail (Dub) Episode 167

anime sites ANIMEFLIX One Piece (Dub)

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 5 Episode 17