June 28, 2022 01:26
Свет

Русија да овозможи обезбедување здравствена заштита во Украина

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејсус разговараше со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за ситуацијата во Украина и улогата на Русија во глобалните здравствени прашања.

Притоа, тој ја повика Русија да обезбеди пристап до местата во Украина кои ги контролираат или држат под опсада нејзините војници, со цел да се овозможи обезбедување здравствена заштита на луѓето на кои им е потребна.

„Побарав безбеден пристап до Мариупол, Херсон, Јужно Запорожје и другите опколени области со цел да се обезбеди здравствена заштита, цивилите мора да бидат заштитени”, објави Гебрејесус на својот профил на Твитер.

Tải Go88 Club | Go88 Live APK, IOS, AnDroid 2022 Game Go88 mới nhất 2022 dành cho iphone máy chủ go88

cách soi cầu tài xỉu sunwin