November 28, 2021 06:57
Економија

Русија го урна рекордот во количеството на резерви на злато

Русија го урна рекордот во количеството на златни резерви кои надминаа 618,2 милијарди долари.

Ова е историски рекорд од основањето на Банката на Русија. Со ова, Русија се рангираше меѓу петте лидери во однос на меѓународните резерви на злато. Пред неа се Кина, Јапонија, Швајцарија и Индија, според податоците на Руската државна институција за ревизија.

Руските резерви на злато се зголемија за 235 милијарди американски долари од почетокот на 2015 година.

Русија неодамна значително го зголеми учеството на златото во своите резерви, од 7,8 проценти на почетокот на 2014 година на 23,3 проценти на крајот од минатата година.

Watch anime online for free at KissAnime kissanime list

Landlock (https://animeflv.uk/m/O3pL) Episode Full

Website https://4anime.biz: Watch BIKINI WARRIORS: Genkai Toppa, Okite-Yaburi 4anime Episode Full anime sites

Doraemon: Nobita and the Legend of the Sun King (https://aniwatch.pro/m/5kxv) Episode Full

AnimeTV: Galaxy Angel S anime episode Full online free at https://animetv.cc dragon ball super anime tv