Свет

Русија го покажа мистериозниот ласерски топ кој уништува цели за помалку од секунда

Рускотo министерство за одбрана преку неговите профили на социјалните мрежи го претстави моќното ласерско оружје Peresvjet кое за помалку од една секунда ја уништува целта, пренесува Daily Mail.
Оружјето, што е именувана по православниот свештеник Александар Пересвјет, кој се спротиставил на татарските војски, руската армија наводно веќе го користи, но не е познато колку е моќно бидејќи Русите не откриваат што може да направи. токму, можат да работат.

Рускиот заменик-министер за одбрана и вселенска индустрија, Јуриј Борисов во понеделникот изјави дека Peresvjet може да неутрализира цели за помалку од една секунда.

Рускиот претседател, Владимир Путин во март годинава за време на своето обраќање до нацијата рече дека Русија има направено значителен напредок во развојот на ласерски оружја и дека во тој поглед се „пред ривалите”. Путин потоа рече дека не е време да каже повеќе, но дека „експертите ќе знаат дека одбранбените капацитети на Русија се удвостручени“.

Нови вести

Зариф до Трамп: Обидете се со почитување – тоа успева

Daniela

Американски обвинители запленуваат лични работи на Асанж од Амбасадата на Еквадор

Daniela

Протести на таксистите, сопствениците на автошколи и Брзата помош во Франција

Valentina