August 19, 2019 10:21
Свет

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори.

– Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела со мирни средства, стои во предлогот на руската резолуција во која се додава дека Советот за безбедност на ОН ги поддржува сите иницијативи чија цел е постигнување политичко решение.

Американската предлог резолуција предлага поништување на резултатите од претседателските избори во Венецуела од 2018, и одржување нови избори.

Нови вести

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

zane

Австрија и Словенија почнуваат дијалог за заедничката историја

zane

Во Турција уапсени 418 лица поради врски со Курдската работничка партија

zane