January 21, 2020 00:55
Свет

Русија бара од Јутјуб да ги блокира информациите за протести пред изборите

Руската агенција за надзор на медиуми побара од Гугл да преземе акција за да ја спречи нејзината страница Јутјуб да им овозможува на корисниците да испраќаат информации за неодобрени протести во Русија.

Валвата одлука следи по неколкуте демонстрации во Москва поради одбивањето на номинации на некои опозициски и независни политичари за изборите за московското собрание на 8 септември.
Роскомнадзор се пожалил кај Гугл дека се користат канали на Јутјуб за да испратат известувања за неодобрени протести, како и за митинзи насочени за спречување на изборите.

Руската агенција најави контрамерки, бидејќи смета дека ако Гугл не го реши проблемот, тоа ќе се смета за мешање во внатрешните работи на Русија.

Нови вести

Двајца загинати во пукотница во ноќен клуб во Сан Антонио

Filip

Седница на Советот за безбедност на ОН по резултатите од берлинската конференција за Либија

Filip

Макрон: Одличен разговор со Трамп за дигиталните такси

Filip