August 19, 2022 13:02
Свет

Русите тврдат дека убиле 80 полски платеници, соборен и украински МиГ-29

Воздухопловно-космичките сили на Русија ги нападнаа центрите за обука на украинските војници во областите Чернихив, Житомир и Лавов, соопшти Министерството за одбрана.

– Високопрецизното оружје на руските воздухопловни и вселенски сили и ракетите „Калибар“ извршија масовен напад на територијата на 169-тиот центар за обука на копнените сили во близина на селото Десна во регионот Чернихив, 199-тиот центар за обука на воздухопловните трупи во Тетеревка. Регионот на регионот Житомир, како и 184. тренинг центар на вооружените сили на Украина во областа Старич во регионот Лавов, соопшти Министерството.

Русите тврдат дека дневно во реонот на Николаев се убиваат повеќе од 300 украински и странски борци, а секој ден се уништуваат 35 единици тешко оружје.

Руската авијација собори украински авион МиГ-29 над областа Днепропетровск во Украина, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

– Авион МиГ-29 на воздухопловните сили на Украина е соборен во воздушна битка во областа на населбата Зеленодолск во областа Днепропетровск, се наведува во соопштението.

Руското Министерство за одбрана претходно соопшти дека повеќе од 80 странски борци од Полска загинале во ракетен напад на руската армија врз фабриката „Мегатек“ во Константиновка.

– Осумдесет полски платеници, 20 оклопни борбени возила и осум повеќецевни ракетни фрлачи „Град“ се уништени во удари со високопрецизно оружје на руските воздухопловно-космички сили врз објектите на фабриката за цинк „Мегатек“ во селото Константиновка. во Доњецката Народна Република – се вели во соопштението на РИА Новости.