Свет

Русите се повлекуваат од Казахстан

Мировниците на ОДКБ почнаа да ги предаваат стратешките објекти што ги чуваа во Казахстан на армијата и полицијата на републиката, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Во согласност со планот направен од колективните мировни сили ОДКБ и Министерството за одбрана на Република Казахстан, започна предавањето на објектите од општествено значење, чувани од мировници, на органите за спроведување на законот во земјата“, соопшти Спутник.

Како што се наведува, во тек е подготовка на воена техника и опрема за натоварување во авионите на руските воздухопловно-космички сили и нивно враќање во нивните бази.

Враќањето на силите на ОДКБ во нивните земји ќе биде организирано во соработка со казахстанската страна.

Дека ситуацијата во Казахстан се стабилизира покажува и податокот дека црвеното ниво на терористичка закана е укинато во Нур Султан и во 13 други региони во републиката.

Вчера претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токаев најави дека мировниот контингент на ОДКБ ќе почне со повлекување од земјата на 13 јануари.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime So I'm a Spider, So What? Episode 16

4anime 4Anime The Daily Life of the Immortal King 2nd Season

watch subbed anime WONDER EGG PRIORITY

DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 21

High School DxD

tải go88