September 26, 2022 02:46
Свет

Русите почнаа да ги палат канцелариите за регрутирање во протестите против „делумната“ мобилизација на Путин

Канцеларијата за регрутирање на руската војска и административната зграда беа нападнати во текот на ноќта за време на протестите против одлуката на претседателот Владимир Путин за „делумна“ мобилизација пренесува The Moscow Times.

Според локалната веб-страницата за вести nn.ru, во градот Нижни Новгород на 440 километри источно од Москва, напад со молотов коктел предизвика пожар во локалната зграда за пријавување. На лице место биле пронајдени парчиња од стаклено шише.

Властите соопштија дека нападот предизвикал мала штета на стоматолошката ординација на зградата, соопшти про-Кремљ Телеграм каналот Mash.

Во текот на ноќта се запали и воена канцеларија во вториот по големина руски град Санкт Петербург, а локалните служби за итни случаи се сомневаат дека причината е подметнување пожар од внатрешноста на зградата, објави медиумот Сота.

Нешто поголем пожар избувнал во зградата на локалната администрација во Толјати, град кој се наоѓа на 1.000 километри источно од Москва.